Epistemology at the Eastern

I’ve tried to identify the epistemology talks taking place at the Eastern division meetings this year.  Missed some important sessions last year, so please mention talks in the comments that need to be added.  Looking forward to seeing some of you there.  I wouldn’t want to miss the battle royale between some guy who thinks truth is necessary for warranted assertion and some other guy who thinks truth is required for warranted assertion.


II-D. Symposium: Exercising Agency over Attitudes
9:00 a.m.-Noon
Chair: Sarah Buss (University of Michigan)
Speakers: Pamela Hieronymi (University of California–Los Angeles)
Nishi Shah (Amherst College)
Commentator: Jonathan Adler (Brooklyn College–City University of New York)

III-F. Information Session: Recent Empirical Work on Self-Knowledge
2:00-5:00 p.m.
Chair: Linda Palmer (Carnegie Mellon University)
Speakers: Peter Carruthers (University of Maryland)
Philip Robbins (University of Missouri–Columbia)
Allison Gopnik (University of California–Berkeley)

III-G. Colloquium: Epistemology

2:00-5:00 p.m.
Chair: Stephen Grimm (Fordham University)
2:00-3:00 p.m.
Speaker: Chris Tucker (University of Notre Dame/University of Auckland–New Zealand)
“Why Open-Minded People Should Endorse Dogmatism”
Commentator: Eric Morton (Johns Hopkins University)
3:00-4:00 p.m.
Speaker: Kay Mathiesen (University of Arizona)
“Groups as Epistemic Agents”
Commentator: Michael Hicks (Brooklyn College–City University of New York)
4:00-5:00 p.m.
Speaker: Julianne Chung (Yale University)
“Hope, Intuition, and Inference”
Commentator: Jill Rusin (Wilfrid Laurier University–Ontario)

APA Prize Reception (Open To All: Wine/Cheese Served)

5:00-6:00 p.m., 16th Floor Sky Lobby

Eastern Division Prizes and Stipends

Graduate Student Travel Stipends

Two papers to note:

Winner: Arnon Cahen (Washington University–St. Louis) Title: “What is the Epistemic Problem of Perception?” (V-F)
Winner: Malte Willer (University of Texas–Austin)
Title: “New Dynamics for Epistemic Modality” (VII-D)

GV-5. Hume Society
5:15-7:15 p.m.
Topic: Scepticism With Regard to the Senses
Chair: Yumiko Inukai (University of Massachusetts–Boston)
Speakers: David Owen (University of Arizona)
“What is Sceptical about 1.4.2?”
Donald Ainslie (University of Toronto)
“Hume’s Phenomenology of Sensory Experience”

GVI-13. Experimental Philosophy Society
7:30-10:30 p.m.
Speaker: Stephen Stich (Rutgers University)
“Experimental Philosophy as a Subversive Activity”
Commentator: Alfred Mele (Florida State University)
Speaker: Jen Wright (College of Charleston)
“Stability of Intuitions: A Matter of Confidence?”
Commentator: John Bengson (University of Texas)
Speaker: Justin Sytsma (University of Pittsburgh)
“The Proper Province of Philosophy: Conceptual Analysis and Empirical Investigation”
Commentator: Chauncey Maher (Dickinson College)
Speaker: Blake Myers-Schulz (University of Wisconsin–Madison)
“Judgments of Belief and Knowledge: Interactive yet Independent”
Commentator: Mark Phelan (University of North Carolina–Chapel Hill)


IV-G. Colloquium: Expressing Truth
9:00-10:00 a.m.
Chair: Monica Gerrek (Cleveland Clinic, Bioethics Department)
9:00-10:00 a.m.
Speaker: Fritz McDonald (Oakland University)
“Minimalism and Expressivism”
Commentator: Terence Cuneo (University of Vermont)
10:00-11:00 a.m.
Speaker: Clayton Littlejohn (University of Texas at San Antonio)
“Truth and Warranted Assertion”
Commentator: Matthew Weiner (University of Vermont)

GVIII-8. Society for Skeptical Studies
11:15 a.m.-1:15 p.m.
Chair: Patrick Hawley (Hong Kong University)
Speakers: Otávio Bueno (University of Miami)
“Infinitism and Pyrrhonism”
Brian Ribeiro (University of Tennessee–Chattanooga)
“Skepticism and Epistemic Akrasia”
Shawn Graves (Cedarville University)
“Disagreements and Bootstrapping”

V-F. Colloquium: Perception
1:30-4:30 p.m.
Chair: Esa Diaz-Leon (University of Manitoba)
1:30-2:30 p.m.
Speaker: Berit Brogaard (University of Missouri–St. Louis)
“An Alternative to Color Relationalism”
Commentator: Jonathan Cohen (University of California–San Diego)
2:30-3:30 p.m.
Speaker: James Genone (University of California–Berkeley)
“How to be a Direct Realist”
Commentator: Alex Byrne (Massachusetts Institute of Technology)
3:30-4:30 p.m.
Speaker: Arnon Cahen (Washington University–St. Louis)
“What is the Epistemic Problem of Perception?”
Commentator: Sean Kelly (Harvard University)


VII-C. Information Session: Induction
11:15 a.m.-1:15 p.m.
Chair: Branden Fitelson (University of California–Berkeley)
Speakers: Roger White (Massachusetts Institute of Technology)
Matthew Kotzen (University of North Carolina–Chapel Hill)

VII-D. Submitted Symposium: Epistemology

11:15 a.m.-1:15 p.m.
Chair: Lisa Warenski (Union College)
Speaker: Malte Willer (University of Texas–Austin)
“New Dynamics for Epistemic Modality”
Commentator: Giacomo Sillari (University of Pennsylvania)

GXIII-4. Association for Informal Logic and Critical Thinking
1:30-4:30 p.m.
Topic: Argument Assessment in Informal Logic
Chair: John Chaffee (La Guardia Community College CUNY)
Speaker: David Hitchcock (MacMaster University)
“The Case that Inferences are General”
Commentator: Mark Weinstein (Montclair State University)
Speakers: Gary Seay (Medgar Evers College–City University of New York) and Susana Nuccetelli (St. Cloud State University)
“Reasoning, Normativity, and Experimental Philosophy”
Commentator: Harvey Siegel (University of Miami)
Speaker: James B. Freeman (Hunter College–City University of New York)
“Why Epistemic Probability is Non-Pascalian”
Commentator: Dan Cohen (Colby College)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *